THE SHORTLIST FOR 2019

BEST IRISH FILM

Cash Prize of €5,000
Category Panel: Sue Howes, Sandy Lieberson & Gisli Snaer

 

Day Out Virginia Gilbert Ireland | 13:23 | Drama
Johnny Hugh Rodgers Ireland | 07:33 | Documentary
The Vasectomy Doctor Paul Webster Ireland | 10:47 | Documentary
The Wiremen Jessica Patterson Ireland | 09:44 | Drama
Two of a Kind Donal Moloney Ireland | 17:53 | Documentary

 

BEST INTERNATIONAL FILM

Cash Prize of €5,000
Category Panel: Maureen Hughes, John Kelleher & Patsy Puttnam

Adam’s Skirt Clément Trehin Lalanne France | 11:55 | Comedy
Bailaora Rubin Stein Spain | 15:00 | Art House
Between The Shadows Mónica Santos & Alice Guimarães Portugal | 13:25 | Animation
Fucking Drama Michael Podogil Austria | 17:01 | Drama

 

BEST STUDENT OF MEDIA & FILM STUDIES

Cash Prize of €1,000
Category Panel: Donal Beecher

Recovery Siofra Quinn Gates & Renate Canga Ireland | 08:13 | Student
Speak To Her Jack Desmond Ireland | 04:13 | Student
The Last Miner Luke Brabazon Ireland | 07:02 | Student

 

BEST YOUNG FILMMAKER (U19)

Cash Prize of €1,000
Category Panel: Martin Levis

Hidden Jess O’Brien UK | 06:21| Under 19
Shell Katie McKenna Ireland | 07:48 | Under 19
Revelations Niamh Lynch & Bella Roberts UK | 10:06 | Under 19
The Kidnapper’s Ransom George Lynch Ireland | 09:19 | Under 19

 

BEST IN CORK

Cash Prize of €500 – Sponsored by Cork County Council
Category Panel: Hilary Durman and Jeff Wright

255111 Paul Batt Ireland | 15:17 | Cork
Almost Home Emmet O’Brien Ireland | 09:14 | Cork
An Open Door Aoise Tutty Ireland | 15:00 | Cork
The Butcher Vince Murray Ireland | 11:05 | Documentary & Cork
The Marksman Conor Healy Ireland | 01:10 | Cork

 

BEST DRAMA

Cash Prize of €500
Category Judge: Rebecca Daly

Bonobo Zoel Aeschbacher Switzerland | 18:26 | Drama
Day Out Virginia Gilbert Ireland | 13:23 | Drama
Fucking Drama Michael Podogil Austria | 17:01 | Drama
Säde Rebeka Rummel Estonia | 18:15| Drama
Woman in Stall Madeleine Sims-Fewer & Dusty Mancinelli UK | 11:00 | Drama

 

BEST COMEDY

Cash Prize of €500
Category Judge: Carmel Winters

A Wreck in Paradise François Zaïdi France | 15:43 | Comedy
Death By Script Jason Kessler USA | 08:46 | Comedy
Skip Girl Annabel Vine UK | 17:55 | Comedy
Ten Minutes Tops Antoine de Bujadoux UK | 07:30 | Comedy
The Family Way Nuno Bernardo Ireland | 18:00 | Comedy
TMI Ita Fitzgerald UK | 08:47 | Comedy

 

THE TONY BARRY PRIZE FOR BEST DOCUMENTARY

Cash Prize of €500
Category Panel: Paul Stekler

A Song Can’t Burn Roscoe Neil UK | 11:46 | Documentary
At Arm’s Length Dana Reilly USA | 14:42 | Documentary
Reality Baby Nodlag Houlihan Ireland | 12:00 | Documentary
Strong At The Broken Places Anna Rodgers Ireland | 14:15 | Documentary

 

BEST ARTHOUSE

Cash Prize of €500
Category Judge: Steve Baker

Deep Dive Mohannad Soleimanifeijani USA | 06:06 | Art House
Go Home Shane Robinson Ireland | 8:00 | Art House
Florence Caleb B Kuntz USA | 08:30 | Art House
Pianist in a Brothel Ciaran Crudden Ireland | 7:36 | Art House
The Ocean Sinéad McDevitt Australia | 03:36| Art House

 

BEST ANIMATION

Cash Prize of €500
Category Judge: Mike Ahern – Team DADDY

Between The Shadows Mónica Santos & Alice Guimarães Portugal | 13:25 | Animation
Bloeistraat 11 Nienke Deutz Belgium & Netherlands | 09:41 | Animation
Carlotta’s Face Valentin Riedl & Frédéric Schuld Germany | 05:00 | Animation
I’m Going Out For Cigarettes Osman Cerfon France | 13:35 | Animation

 

THE JACK GOLD PRIZE FOR BEST DIRECTION

Cash Prize of €500
Category Judge: Gerard Stembridge

Bailaora Rubin Stein Spain | 15:00 | Art House
Fucking Drama Michael Podogil Austria | 17:01 | Drama
The Journey To Iceland César Vallejo de Castro Spain | 12:52 | Documentary
Two of A Kind Donal Moloney Ireland | 17:53 | Documentary
Wave Benjamin Cleary & TJ O’Grady Peyton Ireland | 13:45 | Drama

 

BEST SCREENPLAY

Cash Prize of €500
Category Judge: Michael Kinirons

Between The Shadows Mónica Santos & Alice Guimarães Portugal | 13:25 | Animation
Fucking Drama Michael Podogil Austria | 17:01 | Drama
Wave Benjamin Cleary Ireland | 13:45 | Drama

 

BEST ORIGINAL MUSIC

Cash Prize of €500
Category Judge: Stephen Warbeck

Adam’s Skirt Wissam Hojeij France | 11:55 | Comedy
Bailaora Juan Carlos Casimiro Spain | 15:00 | Art House
Between The Shadows Pedro Marques Portugal | 13:25 | Animation
The Hunt Saeed Shanbezadeh, Habib Meftah & Salam Riazi Iran | 13:07 | Drama
The Journey To Iceland Tony Anderson – Dreamlife Spain | 12:52 | Documentary

 

BEST SOUND DESIGN

Cash Prize of €500
Category Judge: Kieran Horgan

Bonobo Moreno Cabitza Switzerland | 18:26 | Drama
Day Out Ken Galvin Ireland | 13:23 | Drama
Sequins Lubos Jurik & Max Rutter UK | 17:32 | Drama
True Matis Rei Estonia | 15:10 | Drama
Wave James Latimer Ireland | 13:45 | Drama

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Cash Prize of €500
Category Judge: Chris O’Dell

Bailaora Abel Fernández Spain | 15:00 | Art House
Between The Shadows Manuel Pinto Barros Portugal | 13:25 | Animation
The Lighthouse Eileen Timmons Ireland | 13:26 | Drama
The Road Dalibor Tonkovic Montenegro | 14:30 | Drama
Strong At The Broken Places Eleanor Bowman Ireland | 14:15 | Documentary

 

BEST EDITING

Cash Prize of €500
Category Judge: Sam Connor

Bonobo Youri Tchao Debats Switzerland | 18:26| Drama
Nobody But Myself Kat Dolan USA | 06:08 | Art House
Säde Moonika Põdersalu Estonia | 18:00 | Drama
The Vastectomy Doctor Cashell Horgan Ireland | 10:47 | Documentary
Wave Nathan Nugent Ireland | 13:45 | Drama

 

Published on 17/05/2019

Previous Article

Next Article