THE SHORTLIST FOR 2018

On behalf of The FFF 2018 Committee, I am delighted to announce this year’s shortlisted films.  

Thank you to everyone who entered the competition and to all the participating judges; it was a tough year for both the selection and category judges as we had so many wonderful films to watch and some hard decisions to make.  

Best of luck to those films shortlisted below…
Helen Wells – Submissions Director & Programming

______________________________________________________________________

BEST IRISH FILM
Cash Prize of €5,000 and an original Pat Connor sculpture
Category Panel: Pat McCabe, Patsy Puttnam & Gisli Snaer

The Tattoo | Ian Power | Ireland | 15:22 | Drama
Lost Memories |Eamonn Murphy | Ireland | 14:55 | Drama
The Swimmer | Thomas Beug | Ireland | 11:31 | Documentary
Take Me Swimming | Claire Dix | Ireland | 14:30 | Drama

BEST INTERNATIONAL FILM
Cash Prize of €5,000
Category Panel: Sandy Lieberson, Paul Bruce & John Kelleher

Fighting for Death | Eleonora Veninova | Macedonia | 14:58 | Drama
Revelation – The City of Haze | Mao Qichao China | 13:38 | Animation
CORKY | Ty Primosch | USA | 05:45 | Animation
Les Misérables | Ladj Ly | France | 15:54 | Drama
Walls | Maik Schuster, Fatmir Dolci & Max Paschke | Germany | 07:00 | Drama
Nicole’s Cage | Josef Brandl | Germany | 15:47 | Drama

BEST YOUNG FILMMAKER (U19)
Cash Prize of €1,000
Category Panel: Ronan O’Leary and John Boorman

A Cry For Sore Eyes | Django Pinter | UK | 08:09 | Under 19
Where Loyalty Lies | Alize Akturk | UK | 09:38 | Under 19
iRony | Radheya Jegatheva | Australia | 07:53 | Under 19
Blown Away | Matt Livingstone | UK | 04:30 | Under 19

BEST IN CORK
Cash Prize of €500 – Sponsored by Cork County Council
Category Panel: Ronan O’Leary, John Boorman & Seamus Deasy

Lost Memories | Eamonn Murphy | Ireland | 14:55 | Drama
Jo | Aleksandra Podhorodecka | Ireland | 03:07 | Art House
The Swimmer | Thomas Beug | Ireland | 11:31 | Documentary
Bless Me Father | Paul M. Horan | Ireland | 14:40 | Drama
For When I Die | Paul Power | Ireland | 09:55 | Documentary

BEST DRAMA
Cash Prize of €500
Category Judge: Carmel Winters

Les Misérables | Ladj Ly | France | 15:54 | Drama
The Tattoo | Ian Power | Ireland | 15:22 | Drama
Take Me Swimming | Claire Dix | Ireland | 14:30 | Drama
Lost Memories | Eamonn Murphy | Ireland | 14:55 | Drama
The Children Will Come | Ana Jakimska | Macedonia | 18:02 | Drama
Little Shit | Richard Gorodecky | UK | 13:47 | Drama

BEST COMEDY
Cash Prize of €500
Category Judge: Gerard Stembridge

Kapitalistis | Pablo Munoz Gomez | Belgium | 14:45 | Comedy
Kubrick By Candlelight | David O’Reilly | Ireland | 18:25 | Comedy
Bonboné | Rakan Mayasi | Palestine | 15:15 | Comedy
The Legend of Bob Leonard | Will Kenning | UK | 07:30 | Comedy
With Thelma | Ann Sirot & Raphël Balboni | Belgium | 13:28 | Comedy

BEST DOCUMENTARY
Cash Prize of €500
Category Panel: Hilary Durman & Jeffrey Wright

The Swimmer | Thomas Beug | Ireland | 11:31 | Documentary
Throwline | Mia Mullarkey | Ireland | 14:07 | Documentary
Where Euphrates and the Sava Flow Together | Andreas Muggli | Switzerland | 15:14 | Documentary
The Impossible Flight of the Stone | Bob Gallagher | Ireland | 06:00 | Documentary
A Brief History of Princess X | Gabriel Abrantes | Portugal | 07:08| Documentary

BEST ARTHOUSE
Cash Prize of €500
Category Panel: W. Michael Satke, Pilar Alcala, Prof. Heinz Lindinger & Marijana Mance

Nation Down | Liam Hendrix Heath | UK | 14:57 | Art House
When I Saw Myself From Above | Branko Potočan | Slovenia | 14:16 | Art House
Alice | Daniel M. Caneiro | Spain | 11:01 | Art House
The Yellow Room | Kitty McNamee | USA | 4:46 | Art House
Transmission | Varun Raman & Tom Hancock | UK | 17:26| Art House

BEST ANIMATION
Cash Prize of €500
Category Judge: Team DADDY

Fragments | José Miguel Ribeiro | Portugal | 18:00 | Animation
Cerulia | Sofía Carrillo | Mexico | 13:00 | Animation
Two Balloons | Mark Smith | USA | 09:08 | Animation
Late Afternoon | Louise Bagnall | Ireland | 09:23 | Animation

JACK GOLD PRIZE FOR BEST DIRECTION
Cash Prize of €500
Category Judge: Lenny Abrahamson

Little Shit | Richard Gorodecky | UK | 13:47 | Drama
Les Misérables | Ladj Ly | France | 15:54 | Drama
The Swimmer | Thomas Beug | Ireland | 11:31 | Documentary
Nicole’s Cage | Josef Brandl | Germany | 15:47 | Drama
Kapitalistis | Pablo Munoz Gomez | Belgium | 14:45 | Comedy

BEST SCREENPLAY
Cash Prize of €500
Category Judge: Donal Beecher

Nicole’s Cage | Josef Brandl | Germany | 15:47 | Drama
Kapitalistis | Pablo Munoz Gomez, Sarah Schenkel & Xavier Seron | Belgium | 14:45 | Comedy
Lost Memories | Emmet Kelly & Eamonn Murphy | Ireland | 14:55 | Drama
Les Misérables | Ladj Ly | France | 15:54 | Drama
The Tattoo | Paul Fitzgerald & Ian Power | Ireland | 15:22 | Drama

BEST ORIGINAL MUSIC
Cash Prize of €3,000
Category Judge: Bill Whelan

The Tattoo | Stefan French | Ireland | 15:22 | Drama
CORKY | Tyler Durham | USA | 05:45 | Animation
Native | Moisés Mas Garcia | Ireland | 12:33 | Drama
The Dragon | Damir Imamović  | Bosnia & Herzegovina | 12:12 | Animation
Two Balloons | Peter Broderick | USA | 09:08 | Animation

BEST SOUND DESIGN
Cash Prize of €500
Category Judge: Wojciech Wrzesniewski

Fighting for Death | Darko Spasovski | Macedonia | 14:58 | Drama
The Dragon | Sloven Anzulović | Bosnia & Herzegovina | 12:12 | Animation
CORKY |  Steve Emling & Kelsey Lynch | USA | 05:45 | Animation
The Swimmer | Dean Jones | Ireland | 11:31 | Documentary
Walls | Philip Hallay | Germany | 7:00 | Drama

BEST CINEMATOGRAPHY
Cash Prize of €500
Category Judge: Chris O’Dell

The Swimmer | Eoin McLoughlin & Ken O’Sullivan Ireland | 11:31 | Documentary
The Children Will Come | Naum Doksevski Macedonia | 18:02 | Drama
Catch of the Day | Michael Blackwood Barnes | UK | 15:05 | Drama
The Tattoo | Miguel Angel Viñas | Ireland | 15:22 | Drama
Les Misérables | Julien Veron | France | 15:54 | Drama

BEST EDITING
Cash Prize of €500
Category Judge: Rory Cobbe

Catch of the Day | Rhys Ap Rhobert | UK | 15:05 | Drama
The Tattoo | Joe McElwaine & Ian Power | Ireland | 15:22 | Drama
Transmission | Darrin Brading | UK | 17:26 | Art House
Walls | Max Paschke | Germany | 07:00 | Drama
Les Misérables | Flora Voltepeliere | France | 15:54 | Drama

Published on 26/05/2018

Previous Article

Next Article