2014 Festival – The Awards

BEST OF FESTIVAL

Cash Prize of €2,000 and an original Pat Connor sculpture

  • Rúbaí Louise Ní Fhiannachta (11m/Ireland/Drama)
  • Stolen Yvonne Keane (12m/Ireland/Drama)
  • Breakfast Wine Ian Fitzgibbon (12m/Ireland/Drama)
  • Mechanic Feidlim Cannon & Tom Sullivan (15m/Ireland/Drama)
  • The Ledge End of Phil (for accounting) Paul O Muiris (5m/Ireland/Animation)
  • Bump Guillermo Ibanez (13m/UK/Drama)

BEST IRISH SHORT FILM

Cash Prize of €1,500

  • Rúbaí Louise Ní Fhiannachta (11m/Ireland/Drama)
  • Stolen Yvonne Keane (12m/Ireland/Drama)
  • Breakfast Wine Ian Fitzgibbon (12m/Ireland/Drama)
  • Tríd an Stoirm Fred Burdy (8m/Ireland/Animation)
  • The Ledge End of Phil (for accounting) Paul O Muiris (5m/Ireland/Animation)

BEST YOUNG FILMMAKER (U22)

Cash Prize of €1,500

  • Wanda Carolyn Duchene (6m/Australia/U22)
  • Routine Aaron Stapleton (7m/Ireland/U22)
  • Slow Dance Darius Rodrigues (11m/UK/U22
  • Monday Night on Friday Hill Robert McCarthy (6m/Ireland/U22)
  • Ritual Kevin Michael Martin (15m/USA/U22)

BEST IN CORK

Cash Prize of €500 – Sponsored by Cork County Council

  • The Handsome Shadows Mark Cogan (13m/Ireland/Drama)
  • Stolen Yvonne Keane (12m/Ireland/Drana)
  • Torn Niall Owens (16m/Ireland/Drama)
  • Innisfree Don Carey (2m/Ireland/Animation)
  • All Mortal Flesh John Corcoran (12m/Ireland/Drama)
  • Two Suitcases Ben Murnane, Emma Eager & The Two Suitcases Ensemble (12m/Ireland/Documentary)

BEST JUNIOR FILMMAKER (U17)

Cash Prize of €500

  • Prisoner’s Cinema Melinda Li (10m/USA/U17)
  • Not Their Boots Jordon Prince-Wright (5m/Australia/U17)
  • Listen Brendan Bennett, Elias Ginsberg, Costen Bishop, Christina Xing, Daphne Daniels, Karoline Ribak, Jacob Shaw & Aaron Wolfgang Stephens (9m/USA/U17)

BEST DRAMA

Cash Prize of €200

  • Stolen Yvonne Keane (12m/Ireland/Drama)
  • Bump Guillermo Ibanez (13m/UK/Drama)
  • Rúbaí Louise Ní Fhiannachta (11m/Ireland/Drama)
  • Torn Niall Owens (16m/Ireland/Drama)
  • Toy Soldiers Mike Hayes (15m/Ireland/Drama)
  • Deadbook Richard Scobie (15m/Ireland/Drama)

BEST COMEDY

Cash Prize of €200

  • When Henry Became Henri Maxime Allouche (3m/Ireland/Comedy)
  • Reel Life Laurence Relton (13m/UK/Comedy)
  • 4 Bhanrion Vittoria Colonna (15m/Ireland/Comedy)

BEST DOCUMENTARY

Cash Prize of €200

  • Let Me Be Brave In The Attempt… Alison Glennie (7m/Ireland/Documentary)
  • Home Aoife Kelleher (15m/Ireland/Documentary)
  • The Polling Station Helen Selka (13m/Ireland/Documentary)
  • The Bald World (10m/Ireland/Documentary)
  • Gordie (10m/Canada/Documentary)

BEST ARTHOUSE

Cash Prize of €200

  • Tharattu Pattu Sandeep Ravindranath (4m/India/Arthouse)
  • Corcaighín Jason Keane (5m/Ireland/Arthouse)
  • Connect Carol O’Keeffe (14m/Ireland/Arthouse)
  • Afonso Pimentel (7m/Portugal/Arthouse)
  • Keeping Time Steve Woods (10m/Ireland/Arthouse)

BEST ANIMATION

Cash Prize of €200

  • Miss Todd Kristina Yee (13m/UK/Animation)
  • Anya Damien O’Connor (3m/Ireland/Animation)
  • Coda Alan Holly (9m/Ireland/Animation)
  • The Missing Scarf Eoin Duffy (7m/Ireland/Animation)
  • Lluvia en los Ojos Rita Basulto (7m/Mexico/Animation)

BEST DIRECTION

Cash Prize of €100

  • Rúbaí Louise Ní Fhiannachta (11m/Ireland/Drama)
  • Stolen Yvonne Keane (12m/Ireland/Drama)
  • Breakfast Wine Ian Fitzgibbon (12m/Ireland/Drama)
  • Nine Wanichaya Phraejunya (8m/Thailand/Animation)
  • Bump Guillermo Ibanez (13m/UK/Drama)

BEST SCREENPLAY

Cash Prize of €100

  • Rúbaí Antoin Beag Ó Colla (11m/Ireland/Drama)
  • Breakfast Wine Kevin Barry (12m/Ireland/Drama)
  • The Ledge End of Phil (for accounting) Paul O Muiris (5m/Ireland/Animation)
  • Bump Hannah Salt (13m/UK/Drama)
  • Reel Life Laurence Relton (13m/UK/Comedy)
  • Mechanic Feidlim Cannon & Tom Sullivan (15m/Ireland/Drama)

BEST ORIGINAL MUSIC

Cash Prize of €100

  • Miss Todd Matt Kelly (13m/UK/Animation)
  • The Daisy Chain Chris O’Shaughnessy (5m/Ireland/Drama)
  • The Window Of The 11th Floor Ólafur Arnalds (4m/USA/Arthouse)
  • Coconut Shy Rebecca Dale (14m/UK/Arthouse)
  • Keeping Time Ray Harman (10m/Ireland/Arthouse)

BEST CINEMATOGRAPHY

Cash Prize of €100

  • Stolen Justin MacCarthy (12m/Ireland/Drama)
  • The Weather Report Ivan Marcos (5m/Ireland/Drama)
  • Keeping Time Ronan Fox (10m/Ireland/Arthouse)
  • Breakfast Wine Owen McPolin (12m/Ireland/Drama)

BEST CONSERVATION

Cash Prize of €100

  • Wildways Sheena Jolley (10m/Ireland/Conservation/Documentary)
  • The Skelligs Evan Payne (3m/Ireland/Conservation)

Published on 01/06/2014

Previous Article

Next Article