2011 Festival – The Awards

Short-listed and Winning Short Film Submissions 2011


BEST OF FESTIVAL

Judge: FFF Committee
Presented by Michael Barry
Cash prize of €2,000 and an original Pat Connor sculpture

  • El último Canto del Pájaro Cú (10m, Mexico ) Alonso Ruizpalacios WINNER
  • Happy Birthday Timmy (3m, Ireland) Johnny Cullen
  • ‘Shoe’ (13m, Ireland) Nick Kelly
  • La Mina De Oro (10m, Mexico) Jacques Bonnavent
  • Cured (12m, Ireland) Mary Redmond

BEST IRISH SHORT FILM

Judge: FFF Committee
Presented by Greg Dyke
Cash prize of €2,000

  • Nietzsche No. 5 (6m, Ireland) Shaun O’Connor
  • Rat’s Island (12m, Ireland) Mike Hannon
  • Pentecost (11m, Ireland) Peter McDonald
  • Crossword (13m, Ireland) Vincent Gallagher
  • ‘Shoe’ (13m, Ireland) Nick Kelly WINNER
  • Happy Birthday Timmy (3m, Ireland) Johnny Cullen
  • Cured (12m, Ireland) Mary Redmond
  • Deep End Dance (6m, Ireland) Conor Horgan

BEST YOUNG FILMMAKER (U22)

Judge: Martin Levis
Presented by Martin Levis
Cash prize of €2,000

  • Happy Birthday Timmy (3m, Ireland) Johnny Cullen WINNER
  • Jittertree (10m, United Kingdom) Tom Bailey
  • Low Battery (9m, Canada) Zoe Slusar
  • Tick Tock (5m, USA) ien chi
  • Flipping Channels (7m, Ireland) Fiona Riordan

BEST IN CORK

Judge: FFF Committee
Presented by: Kevin Murphy & John Pettersen
Cash prize of €500 sponsored by Cork County Council & Schull Initiative

  • Rat’s Island (12m, Ireland) Mike Hannon WINNER
  • Nietzsche No. 5 (6m, Ireland) Shaun O’Connor
  • The Christening (14m, Ireland, UK) Oonagh Kearney
  • All Night Long ( 13m, Ireland) Mark Cogan
  • The Watchmaker’s Time (15m, Ireland) Peter J. Andrews
  • Baby Boots (15m, Ireland) Daniel O’Connell

BEST DRAMA

Judge: Kirsten Sheridan
Presented by Carmel Winters
Cash prize of €200

  • Mamis kleiner helfer (11m, Germany) Michael Lavelle WINNER
  • ‘Shoe’ (13m, Ireland) Nick Kelly
  • The Christening (14m, Ireland, UK) Oonagh Kearney

BEST COMEDY

Judge: Patrick McCabe
Presented by Jack Gold
Cash prize of €200

  • Know Your Enemy (9m, Ireland) Eamonn Colfer
  • Pentecost ( 11m, Ireland) Peter McDonald
  • Nietzsche No. 5 (6m, Ireland) Shaun O’Connor WINNER
  • Happy Birthday Timmy (3m, Ireland) Johnny Cullen

BEST DOCUMENTARY

Judge: Tony Barry
Presented by Tony Barry
Cash prize of €200

  • Library In My Mind (10m, UK) Jamie Hamer
  • Rat’s Island (12m, Ireland) Mike Hannon WINNER
  • The Bookbinder’s Daughter (7m, Ireland) Denis Murphy
  • Under the Influence with Stephen Mensah (9m, UK) Corey Macri

BEST EXPERIMENTAL

Judge: Steve Baker
Presented by Steve Baker
Cash prize of €200

  • The Streets of the Invisibles (14m, Austria) Remo Rauscher WINNER
  • For Peace Comes Dropping Slow (12m, Ireland) Lisa VandegriftDavala

BEST DANCE

Judge: FFF Committee
Presented by Fran Keaveney
Cash prize of €200

  • Deep End Dance (6m, Ireland) Conor Horgan WINNER
  • Admit One (6m, Ireland) Steve Woods

BEST ANIMATION

Judges: Davey Ahern, Synth Eastwood
Presented by: Mike Ahern, Team D.A.D.D.Y.

  • 43 – Forty Three (2m, UK) Jonathan Mortimer
  • Luna (8m, Mexico) Raúl Cárdenas, Rafael Cárdenas WINNER
  • Martyris (8m, Mexico) Luis Felipe Hernandez Alanis
  • The Gentleman’s Guide to Villainy (1m, Ireland) Aidan McAteer

BEST DIRECTION

Judge: Gerard Stembridge
Presented by Gerard Stembridge
Cash prize of €100

  • La Mina De Oro (10m, Mexico) Jacques Bonnavent WINNER
  • Happy Birthday Timmy (3m, Ireland) Johnny Cullen
  • El último Canto del Pájaro Cú (10m, Mexico ) Alonso Ruizpalacios
  • Him Himself (11m, Lebanon, United Arab Emirates) Pierre Dawalibi
  • The Calculus Of Love (14m, UK) Dan Clifton
  • Pentecost (11m, Ireland) Peter McDonald

BEST SCREENPLAY

Judge: Donal Beecher
Presented by Frank Daly
Cash prize of €100

  • Him Himself (11m, Lebanon, United Arab Emirates) Pierre Dawalibi
  • Pentecost (11m, Ireland) Peter McDonald WINNER
  • The Interview (7m, USA) Reinaldo Marcus Green
  • Nietzsche No. 5 (6m, Ireland) Shaun O’Connor

BEST ORIGINAL MUSIC

Judge: Maurice Seezer
Presented by Maurice Seezer
Cash prize of €100

  • The Line Joseph Conlan
  • El último Canto del Pájaro Cú (10m, Mexico ) Tomás Barreiro WINNER
  • Cured Ray Harman
  • Martyris Alejandro de Icaza
  • Him Himself (11m, Lebanon, United Arab Emirates) Jack Gravina

BEST CINEMATOGRAPHY

Judge: Chris O’Dell
Presented by Chris O’Dell
Cash prize of €100

  • El último Canto del Pájaro Cú (10m, Mexico) Emiliano Villenueva WINNER
  • The Calculus Of Love (14m, UK) Dirk Nell
  • Him Himself (11m, Lebanon, United Arab Emirates) Charbel Aouad

Published on 30/05/2011

Previous Article

Next Article